piątek, 14 października 2016

Schemat ideowy. Fritzing

Jeśli chcemy zrobić ciasto, potrzebujemy przepisu mówiącego jakie składniki i w jakiej ilości są nam potrzebne. Budują dom, musimy mieć plany architektoniczne, by wiedzieć jakie ściany, jakie odległości itd...
Nie inaczej jest z elektroniką. Chcąc zbudować układ elektroniczny (bądź go udokumentować) musimy użyć jakiejś formy prezentacji. Co więcej, dobrze by było, gdyby ten przepis był zrozumiały dla innych zainteresowanych. W elektronice w tym celu używamy schematów ideowych. Pokazują one, jakie elementy są nam potrzebne i jak są ze sobą połączone, np:


Dla osoby zupełnie postronnej to ładny rysunek, dla nas - informacja, że potrzebujemy baterii, diody świecącej i rezystora o odpowiedniej wartości, oraz jak je ze sobą połączyć: plus baterii łączymy z anodą diody, katodę z rezystorem, który to znowu jest podłączony do bieguna ujemnego baterii. Jak widać, użyte zostały pewne symbole, które raz że są ustandaryzowane, dwa - rozumiane praktycznie na całym świecie.
Warto więc poznać symbole elementów, które będą przez nas wykorzystywane:



Symbol
Element
Rezystor
Potencjometr
Fotorezystor
Kondensator
Kondensator elektrolityczny
Dioda świecąca
Tranzystor NPN
Tranzystor PNP
Bateria

Na naszych zajęciach do rysowania schematów i projektowania płytek prototypowych wykorzystywać będziemy aplikację Fritzing.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz